Infra System Control
POCZTA ISC login: hasło:
Infra System Control
Infra System Control
Fotografia
O NAS USŁUGI POMOC STAN SIECI ZAPYTANIE OFERTOWE
 
Usługi Usługi: Inteligentny budynek -> - System Powernet. Sterowanie poprzez sieć 230 V

System Powernet opis systemu. sterowanie poprzez sieć 230 V

Odmianą systemu EIB jest PowerNet. Pozwala on na funkcjonowanie systemu zgodnego z EIB w budynkach, w których jest już ułożona instalacja elektryczna. Od strony instalacji system ten jest zatem podobny do X10. Jego możliwości, funkcjonalność oraz wygląd urządzeń są jednak zgodne z EIB, co czyni PowerNet idealnym systemem dla domów już wykończonych. Systemy automatyki budynków wykonane w technologii EIB stale zdobywają na naszym rynku nowych zwolenników. Nowym impulsem do jeszcze szybszego przyjęcia się w Polsce systemów EIB jest rozszerzenie standardu o drugie, obok oddzielnego przewodu magistralnego, medium transmisyjne - istniejącą w każdym budynku sieć zasilającą. Takie systemy, nazywane Powernet EIB, pojawiły się na rynku elektroinstalacyjnym w 1998 roku i natychmiast zdobyły popularność.

Możliwość wzajemnej komunikacji za pośrednictwem już istniejącej sieci zasilającej otwiera przed systemami EIB nowe obszary rynku. Wszędzie, gdzie w istniejących budynkach nie można z różnych względów położyć dodatkowego przewodu magistralnego, wykorzystanie istniejącej sieci 230/400 V stwarza zupełnie nowe perspektywy. Montaż komponentów EIB możliwy jest nawet w trakcie użytkowania instalacji, co jest olbrzymią zaletą zarówno dla lokatorów mieszkań jak i dla właścicieli i użytkowników biur, hoteli, budynków użyteczności publicznej.

Transmisja

Aby zapewnić niezawodną transmisję danych po linii zasilającej zastosowano całkowicie nową procedurę komunikacji (całkowicie nowy protokół komunikacji w warstwie fizycznej.). Gwarantuje ona dużą pewność transmisji we wszystkich typowych dla linii zasilających warunkach. Technikę tą oznaczamy skrótowo SFSK (Spread Frequency Shift Keying). Jej główną cechą jest transmisja sygnałów na 2 różnych częstotliwościach Porównywanie odebranych sygnałów ze wzorcem i wyrafinowana procedura korekcji błędów umożliwiają poprawny odbiór w przypadku wystąpienia zakłóceń i utraty części informacji. Gdy urządzenie odbiorcze stwierdzi poprawność otrzymanego telegramu wysyła do nadawcy potwierdzenie odbioru. Kończy to transmisję. Jeżeli nadawca nie otrzyma potwierdzenia transmisja zostaje powtórzona. Pomimo tej całej, nastawionej na niezawodność, procedury przesłanie telegramu trwa przeciętnie ok. 130 ms. Prędkość transmisji wynosi 1200 bitów/s. Wykorzystywane częstotliwości to: 105,6 kHz (logiczne '0') i 115,2 kHz (logiczne '1'). Poziom transmisji: 116 dB

Funkcje (sterowanie zdalne i lokalne)

Wszystkie komponenty systemu EIB Powernet komunikują się między sobą za pośrednictwem istniejącej sieci zasilającej 230 / 400 V. Telegramy wysyłane są w dowolne miejsce w sieci. W przypadku odebrania rozkazu następuje potwierdzenie odbioru. Urządzenia do montażu natynkowego i podsufitowego posiadają dodatkowe wejścia umożliwiające ich lokalne sterowanie przy użyciu konwencjonalnych przycisków.

Urządzenia

W systemie Powernet EIB urządzenia będące połączeniem aktorów (włączniki, ściemniacze) i sensorów (przyciski, czujniki) mają o wiele większe znaczenie niż ich odpowiedniki w typowym EIB (wydzielona magistrala). Systemy EIB wykorzystujące do transmisji sieć zasilającą wybieramy wtedy, gdy chcemy uniknąć prac instalacyjnych i mamy już do dyspozycji konwencjonalną instalację. Nieinwazyjny montaż sensorów jest sprawą łatwą - wkładamy je do istniejących puszek w miejsce wyłączników lub gniazd. W przypadku aktorów w miejscu montażu (np. przy lampie lub w rozdzielnicy) musimy przerwać linię zasilającą. Dlatego naturalnym miejscem dla aktora w systemie Powernet EIB wydaje się puszka w której ta linia już wcześniej była przerywana. Zestaw narzędzi potrzebnych do instalacji i uruchomienia kompletnego systemu sterowania ogranicza się wtedy do śrubokrętu i komputera. Dla systemu Powernet opracowano podtynkowe aktory załączające 1- i 2-kanałowe, aktory ściemniające oraz sterowniki żaluzji. W zakresie funkcjonalności i wyglądu urządzenia widoczne w budynku (nieukryte w szafie rozdzielczej) są zgodne z urzdzeniami dla typowego EIB.

Ograniczenia

Niezależnie od funkcji realizowanych przez dany system Powernet EIB poruszamy się zawsze w ograniczonym przestrzennie obszarze. Może to być:
. Wydzielona instalacja za licznikiem w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach
. Instalacje w obiektach przemysłowych lub administracyjnych

Należy uważać na urządzenia będące potencjalnym źródłem zakłóceń, takie jak:

. Prostowniki
. Telefony bezprzewodowe
. Elektroniczne transformatory
. Elektroniczne zapłonniki

Używanie powyższych urządzeń nie wyklucza prawidłowego działania systemu Powernet EIB. Doświadczenia praktyczne pokazują, że zakłócenia emitowane przez transformatory i zapłonniki silnie zależą od prawidłowej ich instalacji.

Nie należy stosować transmisji po linii zasilającej w przypadkach:
. Sieci w obiektach przemysłowych z podłączonymi silnikami dużej mocy, dźwigami, automatami spawalniczymi bez układów kompensujących zakłócenia
. Sieci nie spełniających wymaganych parametrów: 230 V +/- 10%, 50 Hz +/- 1%
. Linii transmisyjnych przechodzących przez transformatory
. Sieci już wykorzystywanych przez inne systemy transmisji danych w paśmie 95-125 kHz
. Monitorowania i kontroli urządzeń związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa np. systemów podtrzymujących lub ratujących życie w szpitalach, systemów przeciwpożarowych

Przykładowe zastosowania

Czujnik oświetlenia

Podczas intensywnej pracy np. przy komputerze nie zauważamy łagodnych zmian oświetlenia. Nasz organizm reaguje, gdy światło jest już wyraźnie słabsze. Nawet wówczas zajęci pracą nie wstajemy, aby włączyć światło. Robimy to dopiero wtedy, gdy już prawie nie widzimy tekstu. Możemy tak postępować codziennie przez lata - w tym czasie nasz wzrok stopniowo słabnie. Naszym oczom szkodzi praca przy słabym oświetleniu, nawet gdy sami jeszcze nie stwierdzamy, że jest za ciemno. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika oświetlenia miejsca pracy, który dba o utrzymanie stałego poziomu jasności. Doskonale sprawdza się on podczas pochmurnych dni, gdy za oknem raz jest jasno, a raz ciemno.

Wizualizacja PC

W zaawansowanych systemach wszystkie funkcje sterownicze i kontrolne powinny być skoncentrowane w jednym miejscu, np. w portierni lub w hotelowym holu. Oprogramowanie wizualizacyjne umożliwi ogarnięcie tego jednym spojrzeniem. Jest ono proste w obsłudze, umożliwia graficzne przedstawienie na monitorze komputera każdego pomieszczenia i każdej kontrolowanej instalacji. Przydatne jest do rutynowej kontroli oraz jako system ostrzegawczy. Także w zakresie utrzymania i serwisu instalacji wizualizacja jest ekonomiczna. Na monitorze komputera pokazywane są kontrolowane wielkości pomiarowe (takie jak przepływ, temperatura chłodziwa, ciśnienie oleju itp.), informacje o awariach i nieprawidłowościach. Pozwala to zaoszczędzić w ciągu roku na personelu kontrolnym i serwisowym pokaźnych kwot.

Zamek drzwiowy z kontrolą dostępu

Automatyczny zamek z kontrolą dostępu. Zamek rozpoznający osobę wchodzącą lub wychodzącą. Po przekręceniu klucza może wysłać sygnały do innych urządzeń np. zgasić wszystkie światła, zamknąć rolety, obniżyć temperaturę... Zgubienie klucza nie zmusza właściciela do zmiany zamka. Wystarczy usunąć prawo dostępu do domu dla danego klucza. Zamka nie można otworzyć/zamknąć zdalnie. Można natomiast zdalnie zezwolić (lub nie) na otwarcie kluczem. Istnieje możliwość wykorzystania całkowicie automatycznych drzwi z zamkami otwieranymi zdalnie (lub poprzez zbliżenie karty dostępu).

Symulator obecności

Aktywna symulacja obecności domowników np. podczas urlopu. Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu - jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł "nagrywa" działania domowników w okresie poprzedzającym urlop, a następnie "odtwarza" je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia. Można wybrać, które elementy mają brać udział w symulacji, tak aby nie zużywać niepotrzebnej energii np. na włączanie ekspresu do kawy, czy pralki.

Kontroler telefoniczny

Za pomocą telefonu można kontrolować i sterować funkcjami instalacji magistralnej Instabus z dowolnego miejsca. Pozwala to sprawdzić stan instalacji alarmowej, obwodów prądowych, ogrzewania, itp. A także np. zdalnie włączyć wcześnie rano instalację ogrzewania. Komunikator przekaże też w każdej sytuacji meldunek o awarii ogrzewania, pęknięciu rury, otwartym oknie lub naruszeniu strefy chronionej na telefon właściciela, do sąsiada, miejsca pracy lub do prywatnej firmy ochroniarskiej.

Komunikator GSM

Za pomocą telefonu można kontrolować i sterować funkcjami instalacji magistralnej Instabus z dowolnego miejsca. Pozwala to sprawdzić stan instalacji alarmowej, obwodów prądowych, ogrzewania, itp. A także np. zdalnie włączyć wcześnie rano instalację ogrzewania. Komunikator przekaże też w każdej sytuacji meldunek o awarii ogrzewania, pęknięciu rury, otwartym oknie lub naruszeniu strefy chronionej na telefon właściciela, do sąsiada, miejsca pracy lub do prywatnej firmy ochroniarskiej.

Data ostatniej modyfikacji treści: 15.02.2014 20:13:06

designed by home.pl

  ul. Rayskiego 35/1, 70-426 Szczecin, tel.: (91) 483-52-03, fax: (91) 483-52-03, e-mail: biuro@isc.szczecin.pl
Systemy alarmowe SSWiN Systemy telekomunikacyjne Monitoring wizyjny