Infra System Control
POCZTA ISC login: hasło:
Infra System Control
Infra System Control
Fotografia
O NAS USŁUGI POMOC STAN SIECI ZAPYTANIE OFERTOWE
 
Usługi Usługi: Systemy telewizji - monitoring wizyjny -> Artykuły CCTV [ Monitoring over IP ]

Monitoring przez internet

Coraz częściej pojawia się w różnych publikacjach pojęcie .Monitoring over IP.
Prezentujemy rozwiązanie firmy AXIS Comunications, która zajmuje się między innymi produkcją urządzeń i rozwiązań do transmisji i rejestracji obrazu poprzez sieci oparte na protokole IP (LAN, WAN, Internet). W jej ofercie znajdują się kamery internetowe, wideo-serwery, moduły sterowania głowic uchylno-obrotowych oraz rejestratory cyfrowe.

Ze względu na możliwości integracyjne z typowymi systemami CCTV na szczególną uwagę zasługują wideo-serwery. Umożliwiają one podłączenie sygnałów wideo z jednej strony oraz sieci Ethernet z drugiej. Samo urządzenie jest zintegrowanym serwerem WWW pracującym w systemie Linux i wyposażonym w mechanizmy transmisji obrazu oraz obsługi sytuacji alarmowych (np. wysyłanie e-mail.a z informacją o alarmie oraz zdjęciem z kamery alarmowej.

Ze względu na zaimplementowane protokoły, do oglądania obrazów przesyłanych przez wideo-serwery może służyć typowa przeglądarka internetowa (np. Internet Explorer, Netscape). Zostało także stworzone specjalne oprogramowanie, które .uzbraja. Microsoft Windows Explorer w taki sposób, że podłączone (wpisane) kamery internetowe / wideo-serwery występują jako lokalne zasoby komputera. Użytkownik może w każdej chwili wybrać z listy kamerę, a następnie oglądać jej obraz. Dodatkowo możliwe jest zdefiniowanie podglądu w trybie podziału, sekwencji itp. W przypadku, gdy kamera jest umieszczona na głowicy uchylno-obrotowej pojawiają się przyciski umożliwiające jej poruszaniem.

Ponieważ wideo-serwery AXIS występują na naszym rynku od pewnego czasu i były już nie raz opisywane nie zostaną tu wymienione parametry techniczne. Tym razem zostaną przedstawione, na podstawie informacji firmy Altram działające instalacje jako przykłady zastosowania tego typu rozwiązań.

Kingston. Anglia.
Lotnisko. Sydney.
Przedstawione powyżej przykłady dotyczą problemów dużej skali. Okazuje się, że istnieją także inne ciekawe zastosowania. Jako przykład należy podać systemy umożliwiające kontrolę ruchu drogowego. Czy nie byłoby dobrze (szczególnie w okresie urlopowym) sprawdzić w internecie jakie jest obciążenie jednej z najpopularniejszych kurortów turystycznych. Aby obiektywnie przedstawić takie rozwiązanie po prostu polecam odwiedzenie strony o takim charakterze:

http://mainsystems.dyndns.org,
http://www.warwick.ac.uk/webcam,

Podsumowując można stwierdzić, że pojawiają się już, a nie trudno znaleźć nowe zastosowania tej technologii. Nie zastępują one raczej systemu CCTV w pełnym tego słowa znaczeniu lecz stanowią doskonalę i bardzo wygodne uzupełnienie.

Przygotowano na podstawie materiałów zamieszczonych w miesięczniku "Twierdza".

Data ostatniej modyfikacji treści: 16.02.2014 22:07:42

designed by home.pl

  ul. Rayskiego 35/1, 70-426 Szczecin, tel.: (91) 483-52-03, fax: (91) 483-52-03, e-mail: biuro@isc.szczecin.pl
Systemy alarmowe SSWiN Systemy telekomunikacyjne Monitoring wizyjny